Suyunuzu köpürtün, pamuk yumuşaklığında ipek gibi kar beyazı su kullanarak daha temiz olurken sudan da tasarruf yapın.

İstanbul’lu olanlar ve gezmeye gelip şehir hatları vapurlarına binip bogaz veya adalar turu yapanlar bilir. Vapur iskeleden kalkarken pervanenin birden çalışmasıyla çırpılan deniz suyu bir anda bembeyaz olur. Bunun sebebi denizin deterjan atıklarıyla bu denli kirlenmiş olması değildir. Esas sebep pervanenin çalışmasıyla çırpılan deniz suyunun parçacıkları arasında kalan hava ile baloncuklar oluşması ve bu baloncukların ışığın yönünü gelişigüzel kırarak, köpüren suyun beyaz görünmesine yol açmasıdır.
Suyunuzu köpürtün!Bunun yanında büyüklerinizden eskiden dere kenarlarında çamaşır yıkadıklarına dair hikayeler  de duymuşsunuzdur. Peki sırf su ile deterjan veya sabun olmadan yıkama nasıl gerçekleşiyor. Evet yıkama, çamaşırı bol bol suda çalkalayarak, taşlara vurarak veya tahta tokaçlarla üstlerine vurularak üzerindeki suyun köpürtülmesi işlemi sırasında gerçekleşir.

Suyunuzu köpürtün, daha temiz kalın, tasarruf yapın.

İşte temizlemenin sırrı; Suyun köpürmesi sırasında oluşan bu irili ufaklı baloncukların duvarlarında yüzey gerilimi çok fazladır. Bu sebepten temas ettikleri her toz ve kir parçacığı bu baloncukların yüzüne adeta mıknatıs gibi yapışır ve durulama sırasında akıp giderek çamaşırı temizlemiş olurlar.
Sonuç olarak yıkama sırasında oluşan baloncuklar ne kadar küçükse o kadar fazla ufak bölgelere girip daha fazla yüzeyle temas ederlerse temizliği kalitesi o kadar artar. Günümüzde bu işlemleri makinelerde yaptığımızdan dolayı köpürmeyi kolaylaştırıcı deterjanları, temizliği artırıcı kimyasal katkılarıyla kullanmaktayız. Bu söylediklerimizden sonra minik baloncuklar oluşturan sabun, şampuan veya deterjanların temizlikte çok daha etkin oldukları gerçeği ortaya çıkmaktadır.
Peki bunlar ne işimize yarayacak der gibisiniz. Size perlatör adı verilen çok ucuza alabileceğiniz ve kendinizin uygulayabileceği küçücük bir süzgeçten! bahsetmek istediğimden bu aletin çalışma mantığını anlaşabilir yapmak istedim.[goldenticket]

Kaliteli perlatör kullanarak suyunuzu köpürtün

Mutfak, lavabo veya banyo su bataryasının ucunda bulunan ve halk arasında çoğunlukla süzgeç olarak anılan bu parçacık perlatör adı verilen söz konusu parçadır. Süzgeç gibi görünmesine rağmen asla süzme görevi yapmaz. Çünkü yeni nesil seramik kartuşlu su bataryalarına girişlerindeki filtrelerden dolayı yabancı madde girmesi olanaksızdır. Yani bu süzgeç görünümlü parçanın asıl görevi pislikleri tutmak değil, gelen suyu, oluşturduğu vakumla, çektiği havayla karıştırıp dışarı köpürtülmüş şekilde vermesidir.
Perlatörü kaliteli olan kaliteli musluklardan akan suyun pamuk gibi bembeyaz olduğunu fark etmiştir siniz. Akan su ne kadar beyaz ise oluşan baloncuklar o kadar fazla olacağından temizlenecek yüzeyle temas edecek yüzey miktarı arttığından, suyun temizleme gücü artacak, su baloncuklarla dolu olduğundan dolayı da çok daha az su kullanarak tasarruf yapmış olunacaktır.

Gördünüz mü; Büyüklerimiz perlatör denen bu küçük sihirli parçayı yıllar önce farkında olmadan keşfetmişler! Siz hala ne bekliyorsunuz? Perlatör taktırmak ve su kaçağı tespiti, tıkanıklık açmapetek temizliği konularında bizi aramadan karar vermeyiniz.

SEO by rakipyok

Suyunuzu köpürtün! Kaliteli perlatör ile daha az suyla daha fazla temizlik
Whatsapp Ara Tıkla Ara