Petek Temizliği

Petek Temizliği yaptırmak için 2-3  yılda bir defa yapacağınız az bir masraf karşılığında daha az fatura ödeyerek daha fazla ısınacak ve doğalgaz kombisinin daha  uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız. Petek temizleme işlemi sonrasında yaşayacağınız farka çok şaşıracaksınız.

Çift Yönlü Petek Temizliği – Çift Yönlü Petek Temizleme 

Çift yönlü makine ile suyu kalorifer tesisatına ve peteklere iki yönden de basarak çok daha uzun süre temizlik gerektirmeyen maksimum petek temizliği yapmaktayız.

Tek yönlü eski tip petek temizliği makinalarında yıkama sırasında çamurun bir kısmı tek yönde petek veya tesisat içinde birikerek dışarı atılamamakta, bu durumda temizliğin etkilerinin daha kısa süreli olmasına sebep olmaktadır. Oysa çift taraflı petek temizleme sayesinde petek içinde saklanan çamurumsu yapı kalmadığından petek temizliğinden çok daha uzun süre tam ısıtma verimi alınır.

Petek Temizliği – Kombi Bakımı

Petek temizliği yanında yapılması önerilen kombi bakımı da ücretsiz!

Doğalgaz kalorifer sisteminde ortamın ısıtılması tesisat içinde dolaşan sabit miktardaki suyun kombi tarafından ısıtılarak peteklere göndermesiyle gerçekleşir. Bu kapalı devre su ilk kurulumda doldurulur ve su şebekesiyle bağlantısı kömbi üzerindeki vanadan kesilir. Genellikle gerekmedikçe değiştirilmeyen bu sabit su zaman içinde içinde dolaştığı tesisattan ve kalorifer peteklerinden etkilenerek yağlanır ve pas parçacıklarıyla dolarak kombinizin arıza yapmasına veya peteklern kanallarında tıkanıklara yol açarak gerektiği kadar ısınmamasına sebebiyet verir.

Petek Yıkama

Peteklerin ilk günkü gibi tam ısınması içerisindeki sıcak suyun petek içindeki tüm kanallarda rahatlıkla dolaşmasıyla mümkündür. Oysa uzun yıllar petek temizliği yapılmamış ısıtma sistemlerinde yukarıda bahsettiğimiz şekilde kirlenen su petek tabanında ve kanallarda birikme yaparak sıcak suyun tüm peteği dolaşarak ısısını rahatlıkla bırakmasını engeller. Bu durumda petekler ve dolaysıyla ortam yeterli ısınmadığından dolayı çözüm olarak kombi kalorifer ısısını yükseltme yoluna gidilir. Bu durumda dahi yeterli ısınma sağlanamadığı gibi üstelik daha fazla doğalgaz faturası ödenmeye başlanır.

Doğalgaz kalorifer sisteminizi ilk günkü verimiyle kullanarak daha iyi ısınmak ve daha az ödemek için tek yol petek temizliği yaptırmaktır. Petek temizleme için vaktin geldiğini peteklerin sıcaklığını elle kontrol ederek de anlayabilirsiniz. Verimsiz çalışan peteklerde çoğu zaman bölgesel ısı farkları oluşur. Yani peteğin her bölgesinin eşit ısınmadığını elle dahi fark edebilirsiniz. Petek temizliği için kalorifer tesisatına bir noktadan bağlanılarak özel cihazlarla temizleyici maddeler ilave edilmiş basınçlı su uygulanır. İşlem kalorifer tesisatından gelen simsiyah çamurlu suyun renginin berraklaşmasına kadar devam eder. Sistem normal bağlantısına getirilerek çalıştırıldığında ısınma farkı bariz olarak ortaya çıkar.

Her 2 – 3 yılda bir çift taraflı petek temizleme yaptırınız

Tüm Tesisat petek temizliği işlemlerini özel makinelerle ilaçlı basınçlı su vasıtasıyla gerçekleştirir. Biz profesyonel petek temizleme firması olarak kalorifer peteklerinizi her 2-3 yılda bir temizletmenizi öneriyoruz. Kombiniz daha az arızalanacak, daha az ödeyecek ve daha fazla ısınacaksınız. Tercih sizin!

Petek temizleme konusunda su tesisatçısı Ahmet usta 7/24 hızlı ve garantili sorunsuz teknik servis hizmeti vermektedir. Sitemizi şu anda mobil cihazlardan geziyorsanız, ekranın sağ alt tarafında bulunan WhatsApp butonuna tıklayarak da, direkt bize ulaşabilirsiniz. Su kaçağı tespiti, tıkanıklık açma ve petek temizliği konularında bizi aramadan karar vermeyiniz.

Cihazla ilaçlı petek yıkama – Doğalgaz tesisatçısı Ahmet usta

Whatsapp Ara Tıkla Ara