Klozet su seviyesi ayarlama işlemi sayesinde sifonu çektiğinizde akacak su miktarını temizlik için yeterli seviyeye getirerek su tasarrufu yapabilirsiniz. İşlem süresi çok kısa, sonuçları çok etkilidir.

Pratik klozet su seviyesi ayarlama

Klozet için kullanılan  sifon sistemleri, çalışma sistemleri ve fonksiyonları açısından üreticisine göre farklılıklar gösterirler. Pahalı olan sifon modellerinde ikinci bir tuş ile az su seçeneği sunularak bir miktar su tasarrufu sağlanmasına rağmen sıklıkla kullanılan uygun fiyatlı modellerde bu olanak yoktur.
Söz konusu bu ekonomik model sifon mekanizmalarında su tasarrufu için ayar imkanları sunulsa da bu ayarlar çoğu kişiye zor geldiğinden istenen sonuçlar alınamamaktadır. Üstelik klozet su deposu içinde ellerinizle rahat çalışamamakta isteğimiz ayarları yapmamızı engeller.

Klozet su seviyesi ayarlama
Klozet su seviyesi ayarlama sonucunda 3 adet 0.5 lt pet şişe ille her seferinde toplam 1.5 lt su tasarrufu

Klozet su ayarı nasıl yapılır

Tüm bu anlattıklarımıza rağmen klozet su ayarını kendiniz çok basit bir yöntemle yaparak, sifon çektiğinizde gereksiz su harcanmasını önleyebilirsiniz. Hem de anlatacağımız yöntemle masrafsız ve çok kısa sürede gün geçtikçe kıymetlenen suyumuzu tasarruflu kullanarak doğaya saygı gösterirken cüzdanınızı da ekonomik açıdan korumuş olursunuz.
Sifon suyunu ayarlamak için gerekli olan malzeme içine su doldurularak kapakları sıkıca kapatılmış olan kullanılmış pet şişelerdir. Klozetinizn su deposunun kapağını açtıktan sonra içi su dolu pet şişeleri depo içindeki mekanizmaya dokunmayacak şekilde boş bölgelere yerleştiriniz.. Bu şekilde depodaki su yine eski seviyesine yükselecek fakat şilerdeki su depoda kalacağından kullanılan su miktarı azalmış olacaktır. Sifonu çektiğinizde akacak su miktarını büyük şişelerle daha kaba, küçük şişelerle ise daha hassas olarak ayarlayabilirsiniz. Şişe ekleyip çıkararak ve her defasında sifonu çekerek akacak suyun temizlik için yeterli olup olmadığına bakın ve yeterli olduğunu düşündüğünüz anda deponun kapağını kapatarak işleme son verin. Gördüğünüz gibi su tesisatçısı ustasına ve hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan klozet su ayarı yapma şansına sahipsiniz.

Rezervuar su seviyesi ayarı

Evde su tasarrufunun çeşitli ve etkili yöntemleri var. Örneğin sitemizde açıklamaları yapılmış basınç regülatörü ve perlatör konuları sizlere su tasarrufu konusunda yardımcı olabilir. Su kaçağı tespiti, tıkanıklık açma ve petek temizliği konularında da bizi aramadan karar vermeyiniz.


Whatsapp Ara Tıkla Ara