Bakır boru tesisat

Bakır boru tesisat çok eski tarihlerden beri, hem evler hem de ticari işletmeler için Avrupa ve ABD’de tercih edilen su ve kalorifer tesisat yöntemi olmuştur. Evinizin sıhhi tesisatının bakır borudan yapılma şansı çok yüksektir. Bu tercih de mekanlarınıza bazı avantajlar sağlar. Bununla birlikte bakır boruların bazı sorunları da vardır. Bu yazıda bakır boru tesisatın iyi ve kötü tarafların anlatacak, bazı aydınlatıcı uyarılarda bulunacağız.

Bakır boru tesisatın avantajları

Bakır boru hafiftir ve kurulumu kolaydır. Bu özellik profesyonel inşaatçılar, müteahhitler kalorifer tesisatçıları için büyük avantajdır. Ayrıca ev tadilatı sırasında da sorun çıkarmaz. Esnekliği sayesinde kolay yırtılmaması deprem sırasında bir güvenlik unsurudur.

Çelikten daha fazla korozyona dayanıklıdır. Bakır boru paslanmaz, doğru kullanım koşulları altında onlarca yıl temiz ve parlak kalır. Parlak ve ince yapısı sayesinde evinizin, iş yerinizin dekorasyonuna katkıda bulunur.
25 yıldan fazla dayanabilir. Malzeme kaliteli olduğu ve bakımını yaptığınız sürece uzun yıllar sorunsuzca kullanırsınız. Sorun belirtileri konusunda dikkatli olunup tedbir alındığı sürece  problem yoktur. (sorunlar için aşağıya bakın).
Bakteriye dayanıklıdır. Bakırın anti-mikrobiyal olduğu kanıtlanmıştır (çelik veya PVC’den farklı olarak) ve tesisatınızda bulunması muhtemel ekoli basili, grip virüsü ve mantar sporları üzerinde 2 saatten fazla temastan sonra öldürücü etkiye sahiptir.
Doğalgaz kalorifer sisteminizde tasarruf sağlar: Bakır boru tesisatta borular birbirine kaynakla eklenirken, ek yerinde çap daralması olmadığından içinde akan suyun debisi değişmez. Bu durum doğalgaz kalorifer sistemini uzun yıllar verimli kullanmanızı sağlar.

Bakır boru tesisat dezavantajları

Bakırın boru kalitesi. Tüm bakır borular aynı kalitede değildir. Kalitesiz bakır boruların arızalanma olasılığı daha fazladır. Seçim yaparken kalite konusunda dikkatli olmak gerekir.
Su kalitesine karşı hassastır. Bakır genellikle korozyona dayanıklı olarak kabul edilirken, yüksek asit değerli sahip suyla reaksiyona girerek, boruların iç kısımlarının korozyona uğramasına ve bozulmasına neden olur. Bu suya hoş olmayan bir bakır tadı verirken,tedbir alınmazsa bakır boru üzerinde ince delikler oluşturabilir ve çok daha büyük sorunlara yol açabilir.
Basınca karşı hassastır. Bakır borular yüksek su basıncına karşı daha hassastır ve su basıncı dayanım sınırlarından yüksekse fiziksel olarak hasar görebilirler.

Sonuç olarak bir takım dezavantajları da olmasına rağmen kalorifer tesisatında tercih edildiğinde, doğalgaz faturasında sağlayacağı tasarruf yanında dekoratif katkısı da tercih sebebi olabilir.

Bakır boru tesisat sorun belirtileri

Aniden düşen su basıncı. Su basıncındaki ani düşüş bakır tesisatta bir sızıntının işareti olabilir. Daha kötü bir soruna dönüşmeden önce kontrol edilerek sebebin bulunması gerekir.
Islak halılar, tavan lekeleri veya diğer sızıntı belirtileri. Bunlardan sızıntılardan herhangi birini görürseniz, mümkün olduğunca hızla suyu kapatın ve daha fazla hasarı önlemek için bir  sıhhi kalorifer tesisatçı arayınız.

Deniz mavisi lekeler. Duşunuzda ya da küvette mavi-yeşil bir renk fark ederseniz, bu bakır boru korozyonunun bir işareti olabilir. Bu durum sadece hoş olmayan bir görüntü olmamakla beraber, bir sorunun da işareti olabilir. Sıcak su bakır tesisatında bu sorun görülüyorsa, soğuk su tesisatındaki durum daha da kötü olabilir.
Su durgunluğu. Evinizden uzun süre uzak kalacaksanız ya da neredeyse hiç kullanılmayan bir banyoya sahipseniz, tesisatta duran durgun su, boruların iç tarafını daha hızlı bir şekilde paslandırabilir. Bu yüzden birkaç ay evinizden uzak kalacaksanız, suyu girişten kapatın ve borularınızı tüm muslukları açarak boşaltın. Bu tedbir soğuk havalarında bakır boruların donarak patlayıp zarar görmelerini de önleyecektir.

Bakır Boru Kaynağı – Bakır Tesisat Kaynağı

Bakır boru kalorifer tesisatınızın zarar görmesi veya tadilat gerektirmesi durumlarında bakır boru kaynağı yapmak gerekecektir. Bakır boru işçiliği plastik borulara göre biraz daha fazla tecrübe ve itina ister. Bakır boru tesisat kaynağı konusunda gerekli kaynak ekipmanlara sahip tecrübeli kalorifer tesisatçılarına ihtiyacınız olduğunda hizmetinizdeyiz.

Uzman tesisatçı görüşüne mi ihtiyacınız var?
Eğer tesisatınızın sorunu olduğunu düşünüyorsanız hemen firmamızı arayınız. Önceden alınacak önleyici tedbirler tesisatın ve elamanların daha fazla zarar görmenizi önleyecektir. Su kaçağı tespiti, tıkanıklık açma ve petek temizliği konularında da bizi aramadan karar vermeyiniz.

Whatsapp Ara Tıkla Ara