Bakır boru çok eski tarihlerden beri, hem evler hem de ticari işletmeler için Avrupa ve ABD’de tercih edilen boru malzemesi olmuştur. Evinizin sıhhi tesisatının bakır borudan yapılma şansı çok yüksektir, bu da mekanlarınıza bazı avantajlar sağlar. Bununla birlikte, bakır boruların sorunları da vardır. Bu yazıda bakırın iyi ve kötü tarafların anlatacak, bazı uyarılarda bulunacağız..

Bakıe Boru Tes,sat

Bakır Boru Tesisatın Avantajları

Hafiftir ve kurulumu kolaydır. Bu özellik profesyonel inşaatçılar ve müteahhitler için büyük avantajdır., Ayrıca ev tadilatı yapıyorsanız da çok yararlı bir özelliktir. Esnekliği sayesinde kolay yırtılmaması deprem sırasında bir güvenlik unsurudur.
Çelikten daha fazla korozyona dayanıklıdır. Bakır boru paslanmaz, doğru kullanım koşulları altında onlarca yıl temiz ve parlak kalır. Parlak ve ince yapısı sayesinde evinizin, iş yerinizin dekorasyonuna katkıda bulunur.
25 yıldan fazla dayanabilir. Malzeme kaliteli olduğu ve bakımını yaptığınız sürece uzun yıllar sorunsuzca kullanırsınız. Sorun belirtileri konusunda dikkatli olunup tedbir alındığı sürece  problem yoktur. (sorunlar için aşağıya bakın).
Bakteriye dayanıklıdır. Bakırın anti-mikrobiyal olduğu kanıtlanmıştır (çelik veya PVC’den farklı olarak) ve tesisatınızda bulunması muhtemel e koli basili, grip virüsü ve mantar sporları üzerinde 2 saatten fazla temastan sonra öldürücü etkiye sahiptir.
Doğalgaz kalorifer sisteminizde tasarruf sağlar: Bakır boru tesisatta borular birbirine kaynakla eklenirken, ek yerinde çap daralması olmadığından içinde akan suyun debisi değişmez. Bu durum doğalgaz kalorifer sistemini verimli kullanmanızı sağlar.

Bakır Boru Tesisat Dezavantajları

Bakırın boru kalitesi. Tüm bakır borular aynı kalitede değildir. Kalitesiz bakır boruların arızalanma olasılığı daha fazladır. Seçim yaparken dikkatli olmak gerekir.
Su kalitesine karşı hassastır. Bakır genellikle korozyona dayanıklı olarak kabul edilirken, yüksek asitliğe sahip suyla reaksiyona girerek, boruların iç kısımlarının korozyona uğramasına ve bozulmasına neden olur. Bu suya hoş olmayan bir bakır tadı verirken,tedbir alınmazsa, bakır boru üzerinde ince delikler oluşturabilir ve daha büyük sorunlara yol açabilir.
Basınca karşı hassastır. Bakır borular yüksek su basıncına karşı daha hassastır ve su basıncı yüksekse fiziksel olarak hasar görebilir.

Bakır boruda tesisat sorun belirtileri

Aniden düşen su basıncı. Su basıncındaki ani düşüş, bir sızıntının bir işareti olabilir. Daha kötü bir soruna dönüşmeden önce kontrol edilmesi gerekir.
Islak halılar, tavan lekeleri veya diğer sızıntı belirtileri. Bunlardan herhangi birini görürseniz, mümkün olduğunca suyu kapatın ve daha fazla hasarı önlemek için bir tesisatçı arayın .
Deniz mavisi lekeler. Duşunuzda ya da küvette mavi-yeşil bir renk fark ederseniz, bu boru korozyonunun bir işareti olabilir. Bu durum sadece hoş olmayan bir görüntü olmamakla beraber, bir sorunun da işareti olabilir. Sıcak su tesisatında bu sorun görülüyorsa, soğuk su tesisatındaki durum daha da kötü olabilir.
Su durgunluğu. Evinizden uzun süre uzak kalacaksanız ya da neredeyse hiç kullanılmayan bir banyoya sahipseniz, tesisatta duran durgun su, boruların iç tarafını daha hızlı bir şekilde paslandırabilir. Bu yüzden birkaç ay evinizden uzak kalacaksanız, suyu girişten kapatın ve borularınızı tüm muslukları açarak boşaltın. Bu tedbir soğuk havalarında boruların donarak patlamasını da önleyecektir.

Uzman tesisatçı görüşüne mi ihtiyacınız var?
Eğer bakır boru tesisatınızın sorunu olduğunu düşünüyorsanız, firmamızı arayınız. Önceden alınacak tedbirler daha fazla zarar görmenizi önleyecektir. Su kaçağı tespiti, tıkanıklık açma ve petek temizliği konularında da bizi aramadan karar vermeyiniz.

Whatsapp Ara Tıkla Ara